logo zmenšené.jpg
GEMEO - opály z Austrálie

www.australskyopal.cz
já v LR.jpg
Black Opal

Black Opal

Lokalita:Lightning Ridge// cena: 3650,-Kč// price: 146€
Boulder Opal

Boulder Opal

lokalita:Yaraka, cena:6500,-Kč// Price:260€
Black opal

Black opal

Lokalita: Lightning Ridge, neopracované kousky černého opálu, cena: od 100,-Kč/kus. Price: from 4€/piece
White Opal

White Opal

Bílý opál, lokalita: Coober Pedy, rozměr: 6x4 mm
Boulder Opal

Boulder Opal

lokalita: Quilpie (Queensland). Cena:1500,-Kč//60€

Australské drahé opály

Nalezistě australského opálu
Nalezistě australského opálu
Australské drahé opály
autor: RNDr. Jan Mráz, CSc.

 
Austrálie, nejmenší světový kontinent, svou rozlohou zaujímá asi 6% z celkové plochy světových kontinentů a pokud jde o počet obyvatel, pak je to okolo 0,5% světové populace. Avšak z hlediska drahých opálů je Austrálie kolos mimořádné velikosti a zbytek světa jen malým ostrůvkem. Na území Austrálie se nachází a také těží přibližně 95% všech drahých opálů na světě. O zbývajících 5% se větší či menší měrou dělí asi 19 státních území, ale jen v devíti státech probíhá i jejich těžba.

 
O australských nalezištích drahých opálů bylo již mnohé řečeno a také napsáno. Postačí tedy jen stručné shrnutí či zopakování těchto informací. Australské drahé opály se od drahých opálů nacházejících se ve zbytku světa liší především svým původem. Zatímco ve světě šlo ve všech případech o důsledek vulkanické činnosti a hydrotermálních procesů, pak v Austrálii vznikaly opály většinou jako produkt procesů zvětrávání.

Všechna opálová ložiska v Austrálii se nacházejí ve východní části území, které se nazývá Velká artézská pánev a zaujímá téměř jednu třetinu povrchu celého kontinentu. Horniny, které se zde nacházejí vznikaly v období jury a křídy, tedy v rozmezí zhruba před 200 až 70 miliony lety. V tomto období byla velká část Austrálie pokryta mělkým kontinentálním mořem, na jehož dně se pozvolna usazovaly písčité a jílovité sedimenty. Asi ve třetihorách, což je přibližně před 70 až 35 miliony lety, došlo k výrazným geologickým změnám (vynoření kontinentu z moře), moře ustoupilo a oblast sedimentární pánve se proměnila v poušť.

Je přirozené, že v jednotlivých částech Velké artézské pánve byly rozdílné podmínky pro zadržení průniku roztoků nasycených oxidem křemičitým do podloží a pro průběh opálové mineralizace, což podstatně ovlivňovalo druh a kvalitu vznikajícího opálu. V zásadě lze rozdělit hlavní druhy australských drahých opálů na:

Bílý opál - vyznačuje se jemnými pastelovými barvami rozptýlenými v mléčném podkadu. Základní barva je bílá, šedobílá až žlutavá. Vždy je doprovázen obecným opálem, tzv. potší (stejného zabarvení jako má základní hmota). Bílý opál se nachází ve vrstvách jílu.

Boulder opál - vyniká neuvěřitelně sytými až divokými barvami, vzrušující hrou barev a nedostižnou plejádou barevných vzorů. Vyskytuje se v nepravidelných, uhýbajících a zvlněných žilkách v železitém pískovci, případně tvoří impregnace.
První výskyty a nálezy drahých opálů v Austrálii spadají do konce 19. století, zatímco jejich těžba započala až ve století dvacátém. Produkce těžby australských drahých opálů velmi rychle a výrazně ovlivnila světový trh této komodity prakticky až do současnosti. Australské drahé opály si vydobyly mimořádné postavení a staly se jakýmsi mezinárodně uznávaným symbolem kvality a oceňování v tomto oboru.

Černý opál - zabarvení základní hmoty je černé, poločerné, tmavě šedé až světle šedé. Zabarvení je způsobeno přítomností uhlíkatých látek v molekulové stavbě. Vyznačuje se množstvím překrásně opalizujících sytých barev zvýrazněných černým či tmavým pozadím. Vždy je doprovázen obecným opálem, tzv. potší (stejného zabarvení jako má základní hmota). Černý opál se nachází ve vrstvách jílu.

První výskyty a nálezy drahých opálů v Austrálii spadají do konce 19. století, zatímco jejich těžba započala až ve století dvacátém. Produkce těžby australských drahých opálů velmi rychle a výrazně ovlivnila světový trh této komodity prakticky až do současnosti. Australské drahé opály si vydobyly mimořádné postavení a staly se jakýmsi mezinarodně uznávaným symbolem kvality a oceňovaní v tomto oboru.


Oscar Wilde:
"Myslím, že opály obdivuji ještě více než kterékoli jiné drahokamy, protože není barvy na zemi či moři, která by nebyla v jednom z těchto nebeských kamenů."
Pokud máte  dotazy, chcete si objednat a nebo si prohlédnout  více opálů z naší nabídky, napište nám prosím na  e-mail:
Black opal - vzor :  Harlequin
Black opal - vzor : Harlequin
Lightning Ridge
Lightning Ridge
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one