logo zmenšené.jpg
GEMEO - opály z Austrálie

www.australskyopal.cz
já v LR.jpg
Black Opal

Black Opal

Lokalita:Lightning Ridge// cena: 3650,-Kč// price: 146€
Boulder Opal

Boulder Opal

lokalita:Yaraka, cena:6500,-Kč// Price:260€
Black opal

Black opal

Lokalita: Lightning Ridge, neopracované kousky černého opálu, cena: od 100,-Kč/kus. Price: from 4€/piece
White Opal

White Opal

Bílý opál, lokalita: Coober Pedy, rozměr: 6x4 mm
Boulder Opal

Boulder Opal

lokalita: Quilpie (Queensland). Cena:1500,-Kč//60€
Poznáte rozdíl?

Poznáte rozdíl?

Který z nich je triplet, dublet a solid?
Poznáte rozdíl?
Na obrázku jsou tři varianty drahého černého opálu.  Poznáte, který z opálů je triplet, dublet a solid? Který z kamenů  je dražší a cennější, který z nich je kvalitnější,...


 
Co dát do šperku - triplet, dublet nebo solid?
autor: Jana Smejkalová

Z hlediska ceny bývají nejdostupnější tripety, potom dublety a pak solidy. Ovšem i v rámci každé této kategorie rozhoduje kvalita opalizace a ta pak určuje i cenu.

TRIPLET - patří do kategorie tzv. vrstveného opálu a skládá se ze 3 vrstev (proto označení TRIplet):
Spodní vrstvu tvoří "podložka", k jejíž výrobě se používá buď začerněné sklo nebo černý onyx a má dvě důležité funkce. Podložka slouží jako opora celého kamene, čímž mu dodává pevnost. Dále působí jako kontrastní pozadí, proti němuž skvěle vyniknou spektrální barvy použitého plátku drahého opálu. Tloušťka opálového plátku, který tvoří střední vrstvu tripletu, bývá zpravidla 0,2 - 0,5 mm. V závislosti na tloušťce "opálové hmoty" konkrétního šperkového opálu je možné nařezat větší počet plátků, které díky tomu mají přibližně stejnou opalizaci. Tady je první výhoda tripletů - dá se najít větší počet kousků, které budou vypadat téměř stejně. Proto se triplety často používají do souprav (např. náušnice, závěs, prstýnek,...). Nebo můžeme vyrobit větší počet relativně stejných prstýnků. Vrchní vrstva - křišťál nebo křišťálové sklo, které má krycí a tedy i ochrannou funkci. Pro svou tvrdost a odolnost křišťál chrání použitou vrstvičku opálu před poškozením.Sklo i drahý opál jsou odolné vůči všem běžně používaným chemikáliím při zlatnické výrobě.

Všechny tři vrstvy jsou k sobě spojeny speciálním velmi silným a vodě odolným lepidlem. Ovšem i při sebelepším lepení se po obvodu spojených vrstev mohou vyskytnout mikroskopické plošky, kam se lepidlo nedostalo. Proto takovýto triplet není vhodné vystavovat dlouhodobému kontaktu s vodou. Voda totiž pronikne těmito mikroskopickými trhlinkami pod povrch krycího křišťálu a způsobí "zamlžení" resp. zmatnění, které je bohužel trvalé a definitivní. Samozřejmě pár kapek vody šperkům s tripletem neuškodí, ale rozhodně žádné koupání, máčení, mytí nádobí atd. Koneckonců každý šperk je i Vaší vizitkou, proto si určitě zaslouží odpovídající péči.

Výhodou tripletů je tedy především cena (protože je použit tenký plátek přírodního opálu), povrchová odolnost (díky krycímu křišťálu), dají se snadněji zkompletovat (díky řezaným plátkům z jednoho kusu opálu). Nevýhodou je již zmíněný dlouhodobý kontakt s vodou.

DUBLET - další z kategorie tzv. vrstveného opálu, skládá se ze dvou vrstev. Spodní je opět podložka (viz. triplet). V současné době se u dubletů jako podložka používají také vyleštěné odřezky železitého pískovce z boulder opálu. Horní vrstvu tvoří přírodní drahý opál. V tomto případě už se nepoužívá krycí křišťál, protože vrstva použitého opálu je dostatečně silná. Zpravidla cca 0,5 až 3 milimetry. Vrstva drahého opálu může být vybroušena do muglovitých tvarů (dublety z Austráile) nebo jde o rovné tenké plátky (dovoz z Hong Kongu).

Bohužel u některých českých zákazníků stále přetrvává názor, že dublet je něco méně hodnotného než solid (viz níže). Opak je pravdou, protože výroba dubletů umožňuje zhodnotit i drobné úlomky cenných drahých opálů, které jsou samostatně příliš tenké pro další vybroušení. Tím se zachrání často i velmi pěkné kusy černého drahého opálu se špičkovou opalizací. Čím kvalitnější opalizace, tím vyšší cena. V těchto případech už se dá říci, že co kus to originál.

Výhodou dubletů je jednoznačně kvalita za dostupnou cenu. Pro srovnání, cena dubletu je přibližně 10x nižší než cena drahého opálu obdobného vzhledu a kvality.

Nejvzácnější a tím i cenově nejdražší jsou tzv. SOLIDY (solitéry). Jedná se o vrstvu přírodního drahého opálu, kde tato vrstva nepravidelně přechází v tvz. potš (tj. obecný opál, který nemá opalizaci, ale vždy doprovází drahý opál).

V Austrálii se nachází tři základní druhy drahých opálů - bílý, boulder a černý opál. V případě bílého a černého opálu je mateční horninou zvětralý jíl. U boulder opálu je to železitý pískovec.

U solidů (tj. bílý, boulder, černý opál) platí nejvíce, že co kus to originál. Obecně cenově nejdostupnější bývají bílé opály, protože se vyskytují v největším množství. Potom bouldery a nejvzácnější (tedy i nejdražší) černé opály, protože těch se nachází nejméně. Ale opět i zde, v rámci každého druhu drahého opálu, se musí brát zřetel na kvalitu opalizace. Může se tedy stát, že černý opál s nevýraznou opalizací bude levnější než např. nějaký krásně barevně opalizující bílý opál. Stejně tak kvalitně opalizující dublet může mít vyšší cenu než solid se slabou opalizací, atd.

Takže záleží jen na vás, co preferujete a hlavně jakou částku chcete do opálů investovat.
Pokud máte  dotazy, chcete si objednat a nebo si prohlédnout  více opálů z naší nabídky, napište nám prosím na  e-mail:
Black opal - vzor :  Harlequin
Black opal - vzor : Harlequin
Lightning Ridge
Lightning Ridge
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one