Plátky drahého opálu se většinou využívají k výrobě tripletů, tyto plátky jsou tenčí než 1 milimetr. O něco silnější plátky se pak využívají k výrobě dubletů, u nichž je vrstva drahého opálu silná zpravidla od 0,5 mm a více. Řezání vrstvy drahého opálu na několik tenkých plátku má své důvody:
1) Tímto způsobem je možné vytvořit minimálně dva vzhledově stejné kusy, které by se v přírodě jinak těžko našly. Takto vytvořené plátky se pak využívají především ve šperkařském průmyslu k výrobě náušnic, případně celých souprav.
2) Někdy se může stát, že horník najde velmi pěkný kus drahého opálu, ale s nedostatečně silnou nebo poškozenou vrstvou mateční horniny, která tak nezaručí pevnost opálu při dalším zpracování. V těchto případech je broušení surového opálu do podoby šperkového kamene velkým rizikem. Nekvalitní potš se tedy odřízne a vrstva drahého opálu se po rozřezání využije k výrobě tripletů nebo dubletů. Tímto způsobem se zachrání a zužitkují velmi pěkné kusy opálu s výbornou opalizací, které by jinak byly nenávratně zničeny.